آرمان آزادنیا


نام :
آرمان آزادنیا
استان :
گیاهخواران گیلان
شهرستان :
رشت
نوع گیاهخواری :
وگان
تعداد بازدید از این پروفایل :
267 مرتبه
عامل گیاهخوار شدن :
از بچگی هرگز رابطه خوبی با گوشت خوردن برقرار نکردم و نگاه عجیب اطرافیان به این قضیه باعث می شد که گوشت نخوردن رو یه نقیصه شخصی ببینم. برام جای سوال بود که چطور مردم می تونن مرغ و خروس های دوست داشتنی رو به راحتی گردن بزنن و پرها و پوستشون رو بکنن و توی آب جوش بپزنش و با اشتها بخورنش. این روند همچنان ادامه پیدا کرد تا سال های اخیر که با گسترش شبکه های اجتماعی با گیاهخواری آشنا شدم. متوجه شدم آدم هایی هستن که حس مشابهی رو به حیوانات و سلاخی شدن بی رحمانه شون دارن. حدود یک سال طول کشید تا بتونم قبول کنم میشه تخم مرغ و شیر و تمام فرآورده های حیوانی رو از غذای سر سفره حذف کرد و یه بشقاب سبز و خالی از ظلم رو تجربه کرد و از این حس لذت برد.
دلایل گیاهخوار ماندن :
قبل از گیاهخوار شدن، فکر می کردم اون هایی که وگن هستن دیدگاهی افراطی رو دارن و وجترین بودن منطقی ترین گزینه ـست. ولی وقتی تحقیق علمی و عملی درباره گیاهخواری رو شروع کردم، متوجه شدم که تا وقتی هرگونه غذای به دست اومده از حیوانات رو از غذامون حذف نکنیم، گیاهخواری ما خالص و واقعی نیست. از وقتی که فهمیدم چه اتفاقات وحشتناکی توی مزرعه های پرورش حیوانات رخ میدن، دیگه نمی تونستم خوردن گوشت، تخم مرغ، لبنیات و عسل رو تصور کنم. گیاهخوار شدن من ربطی به سلامتی نداشت، چون بدن سالمی داشتم و به بیماری خاصی دچار نبودم. وگنیزم ابعاد مختلفی داره و از جنبه های مختلف بهترین سبک زندگی برای این سیاره محسوب میشه، اما ما باید جنبه اخلاقی وگنیزم (حمایت از حق زندگی حیوانات) رو به عنوان هسته اصلی قرار بدیم تا ذهن مردم نسبت به ظلمی که به حیوانات بی دفاع روا میشه، باز بشه. دلیل اینکه خیلی از مردم هنوز گیاهخوار نیستن اینه که ذهنیت غلطی نسبت به گیاهخواری دارن. فکر می کنن بدون گوشت خوردن نمیشه زنده موند!! فکر می کنن اگه گوشت یا تخم مرغ یا شیر گاو نباشه، تمام خوشمزه های دنیا رو از دست میدن. ما باید این ذهنیت غلط رو تغییر بدیم. هر گیاهخوار باید یه الگو برای افراد دور و برش باشه.
نظر در مورد حیوانات :
من باور دارم که در ادامه قرن حاضر یا قرن های بعدی، انسان ها به پشت سر نگاه می کنن و نحوه رفتار کنونی بشر با حیوانات رو با رفتار نیاکان ـمون با برده ها و سیاه پوستان مقایسه می کنن. تغذیه از حیوانات به طرز آشکاری زشت و قبیح هست. این روند باید تغییر کنه و این تغییر شروع شده.
تاریخ شروع گیاهخواری :
مهر 1395
نظر در مورد غذاهای گیاهی :
گیاهخواری مطلقاً هیچ کمبودی نداره. هیچ ویتامین، پروتئین، کربوهیدرات، چربی و ... نیست که لازم باشه برای تامینش به فرآورده های حیوانی نیازمند بشیم. مانور زیادی درباره ویتامین B12 و تامین نشدن این ویتامین در رژیم گیاهی داده میشه، اما این موضوع هم ترفندی برای جلوگیری از گیاهخوار شدن مردم جهان هست و به هیچ وجه حقیقت نداره. خیلی از فرآورده های گیاهی با این ویتامین و منابع ارزشمند دیگه تقویت شده ن و فقط لازمه این محصولات رو تهیه کنیم تا ویتامین های لازم بدنمون رو تامین کنیم. باید این رو بدونیم که گیاهخواری در کاهو و کلم و هویج و سالاد فصل خلاصه نمیشه. گیاهخواری نیاز به مطالعه تخصصی داره. نیاز داره که به غذایی که می خوریم اهمیت بدیم و بدونیم چطوری تهیه شده و چه خواصی داره.
تاثیر گیاهخواری بر سلامتی شما :
احساس سبکی ناشی از خوردن غذای سبک و سبز. احساس راحتی در سیستم گوارشی. آرامش ذهنی حاصل از مفید بودن برای سیاره زمین. احساس خوب آسیب نرسوندن به هیچ گونه زنده جانوری. احساس وصل بودن به گونه هایی که DNA شون با ما بالای 95 درصد مشابهت داره.
تجربیات گیاهخواری :
از بین بردن ذهنیت های غلط اطرافیان نسبت به گیاهخواری (خیلی ها فکر می کنن گیاهخوارها علف می خورن!). جلب کردن توجه اطرافیان نسبت به گیاهخواری و مزیت هاش (خیلی ها اصلا نمی دونن چیزی با اسم و مفهوم گیاهخواری وجود داره!). بحث کردن منطقی با کسانی که فکر می کنن گوشت نیاز اساسی بدن انسان هست و بدون گوشت نمیشه زنده موند (هرگز نباید در مقابل جهل ساکت موند).
  1. Fatemeh گفت:

    بسیار عالی👍💚

ارسال دیدگاه

برای ثبت دیدگاه باید عضو آی وگان باشید . اگر عضو هستید وارد سایت شوید.